Pandora na Zemi: 12 míst nebo věcí připomínající film "Avatar"

21. února 2010 v 0:22 | Mrs.Fantasy |  Informace
Mám tu pro vás 12 míst nebo jevů, které nějakým způsobem připomínají krajinu Pandory v Avataru. Kdybych mohla jedu, na všechny místa. Je to opravdu krásné...

Angel Falls (Venezuela)
Výraz Angel Falls je pojmenován podle prvního amerického letce Jimmyho Angela, který vyletěl přes tento vzácný přírodní úkaz v roce 1937 - je pýchou a radostí venezuelského národního parku. Tento vodopád je také považován za jeden z osmi přírodních divů světa. Domorodý název vododopádů je Kerepakupai merú. Výška vodopádů je 979 metrů. Angel Falls jsou tak vysoké, že voda se ještě před dopadem na zem promění z velké části za pomoci větru na mlhu. Vodopády leží na řece Kerep, známé také jako Rio Gauya. První zmínka o vodopádech pochází z roku 1912 od venezuelského objevitele Ernesto Sanchez La Cruze.


Venezuela Tepui (Venezuela)
V cípu Venezuely, v oblasti nazývané Guyanská vysočina, kralují mohutné stolové hory. Geologové oblast Guyanské vysočiny považují za jednu z nejstarších horninových formací zemského povrchu a nazývají ji štítem. V dobách, kdy v sousedních oblastech oceán mnohokrát vystřídal souš, kdy se vrásnila pohoří a vznikaly nové pánve, tento plát zemské kůry zůstával pevninou odolávající jako blok všem náporům geologických sil. Zatímco život byl v okolních oblastech několikrát zničen mořskou záplavou, na tomto pískovcovém masivu s velkým podílem křemene se mohly jeho původní formy nerušeně vyvíjet dál. Každá ze stolových hor představuje ostrov sám pro sebe, obklopený hustým pralesem, přecházejícím do svislých skalních stěn vysokých stovky metrů. Horní plošiny, stíněné po dlouhé týdny dešťovými mraky, mají relativně studené podnebí s četnými tropickými bouřkami. Jejich povrch je různorodý, s mnoha krasovými jevy v pískovcích starých miliardu let. Nejdůležitější je, že přírodní podmínky jako sluneční záření, nadmořská výška, vlhkost ani složení půdy se valně nezměnily od vzniku celé formace před miliony let.


Rostliny na ostrově Socotra
Hodně z vizuálních "lákadel" filmu Avatar byli také hluboko v džungli bioluminescentní rostliny, které vyzařovali světlo. Sokotra (Suquṭra) je název ostrova a malého souostroví čtyř ostrovů v severozápadní části Indického oceánu asi 240 km od východního pobřeží Somálska (mys Guardafui) asi 350 km jihovýchodně od Arabského poloostrova.


Pták Rajský - Bird of Paradise
Převelmi krásný pták s dlouhým ocasem. Rajka druhu Parotia berlepschi, známá jako "Berlepschův šestipáskový rajský pták" podle šesti jemných peříček na temeni hlavy. Tento pták se objevoval ve sbírkách z 19. století, ale o místu jeho výskytu nebylo doposud nic známo.Létající tvor z Bornea
Jak již víme, na území pandory se rozkládá spoustu zvláštích a neobvyklých druhů zvířat. Hluboko v Borneu jsou husté pralesy, žije tam spoustu ještě neznámých zvířat. Kalimantan (také Borneo) je třetí největší ostrov světa s rozlohou 743 330 km². Nachází se v jihovýchodní Asii mezi Indickým oceánem a Tichým oceánem. Na Borneu se rozkládají většinou pralesy, je to domov mnoha druhů živočichů i rostlin.

Polární záře (AJ = Aurora Borealis)
Polární záře je souhrnný název pro světelné úkazy nastávající ve vysoké atmosféře ve výškách od 80 do 1000 km, nejčastěji kolem 100 km (v ionosféře - oblast vysoké koncentrace iontů a volných elektronů). Běžně se vyskytují v polárních oblastech (jižní záře - "aurora australis", severní záře - "aurora borealis"), zatímco ve středních zeměpisných šířkách a zejména v tropech jen výjimečně.

Vodopády Havasupai (USA)
Vodopády Havasu jsou druhými vodopády v Grand Canyon, hned po vodopádech Navajo, na řece Colorado ve státě Arizona ve Spojených. Nikoli náhodou se o Havasupaiech hovoří v překladu jako o lidu zelenomodré vody. Indiáni si zde žijí po svém už mnoho staletí. S příchodem civilizace i oni rozpoznali v turistice vydatný zdroj příjmů. O tom svědčí pětidolarové vstupné, předražené plechovky kokakoly a cetky nejrůznějšího druhu, které do vesnice přivážejí karavany mul, či hotýlek uprostřed osady.Jeskyně Glow Worm - (New Zealand/Australia)
V určité části Nového Zélandu a Austrálie jsou hned tři krásné vápencové jeskyně. Dokonce se zdá, že strop těchto jeskyní vypadá jako noční obloha plná hvězd. Svítící červi skutečně nejsou červi. Jedná se o larvální stádium Arachnocampa Luminosa, který patří mezi Diptery, mezi mouchy. Tito svítící červi, pak umožňují tyto světelné body. Svítí všechna stádia kromě vajíček. Díky Arachnocampa, mohou jeskynní stropy ohromovat bioluminescentním světlem.
Provincie Hunan (Čína)
Konkrétně jde o výběžek zvaný Jižní nebeský sloup, který se tyčí do výšky 1074 metrů nad mořem. Je jedním z více než 3000 skalních útvarů Wulingyuan v parku v Čang Ťia-ťie, který je zapsaný na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. V roce 2008 prý v jeho okolí fotil hollywoodský fotograf a čínská vláda se domnívá, že právě odtud pochází inspirace pro filmové ztvárnění Vznášejících se hor. Dokonce tento skalnatý horský štít v malebné oblasti jižní Číny byl přejmenován po vznášejících se horách z Avataru.Zářící houby v Japonsku a Brazílii
Zatímco Pandora má svůj spravdedlivý podíl na všech zvířatech, máme tu další zářící florů, jde o houby. Na území Japonska a Brazílie se rozkládá více než 71 druhů těchto zářicích hub, které se navzájem líší. Světelná show obecně dochází v pozdních letních měsících. Na obrázku je jeden paritulcar, nalezený v lesích japonska a brazílie, nazývá se Mycena chlorophos. Objevuje se především v období dešťů.

Living Root Bridges (Indie)
Tento krásný příklad přírodního mostu v Indii má více než stovky let. Je na místě, které je jedno z nejdeštivějších na celém světě. Jak se asi dalo očekávat, most trval cca 10-15 let, než se stal použitelným. Použití sekundárních kořenů gumovníku s názvem Ficus elastica se podařilo tento úžasný přírodní jev zachovat po dlouhá desetiletí. Tato rostlina má tmavě zelené, lesklé, kožovité listy. Nové listy vyrůstají z červeného obalu a jsou zpočátku zbarveny do bronzova.Bioluminiscenční záliv (Vieques)
Záře ve tmě vody. Pokud budete cestovat do Vieques určitě se podívejte. Je to především díky šťastné trojici luminiscenčních vod s názvem La Parguera, Mosquito Bay a Fajardo.© avatarworld.blog.cz


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zberba zberba | Web | 21. února 2010 v 0:29 | Reagovat

tak ako to vyriesime?..nebudes vobec na pc?

2 zberba zberba | Web | 21. února 2010 v 0:43 | Reagovat

diky :D ale to by bolo trochu proti pravidlam :D :D...
taQ prihlas za tu kamosku,alebo jej ptm povedz :))

3 Ella affí♥ Ella affí♥ | Web | 21. února 2010 v 19:06 | Reagovat

tý jo tam bych chtěla jet :-)

4 gil-horatio-mac gil-horatio-mac | Web | 21. února 2010 v 19:45 | Reagovat

Hezký :) :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.